Jak dbać o taras drewniany: poradnik pielęgnacji

Taras drewniany jest nie tylko pięknym dodatkiem do naszych domów i przestrzeni rekreacyjnych na świeżym powietrzu, ale również inwestycją, która wymaga regularnej pielęgnacji. Odpowiednia dbałość o taras drewniany zapewnia jego trwałość, estetykę i funkcjonalność na długie lata. W tym wpisie przedstawimy kompleksowy poradnik, który pomoże Ci zadbać o swój taras drewniany, w tym o czyszczenie, konserwację i zapobieganie uszkodzeniom.

Przygotowanie tarasu drewnianego

Przygotowanie tarasu drewnianego to pierwszy krok w dbaniu o jego pielęgnację. W tej części omówimy kilka istotnych czynności, które warto wykonać przed przystąpieniem do regularnej pielęgnacji.

 1. Usunięcie zanieczyszczeń: Przed rozpoczęciem czyszczenia tarasu usuń z niego wszystkie przedmioty, takie jak meble ogrodowe, doniczki czy inne elementy dekoracyjne. Następnie zmiotką lub miotłą usuń liście, gałęzie i inne zanieczyszczenia.
 2. Przegląd stanu tarasu: Przeprowadź dokładny przegląd tarasu w celu zidentyfikowania ewentualnych uszkodzeń, takich jak pęknięcia, rozwarstwienie, zgnilizna czy odpryski. Zwróć uwagę na elementy narażone na większe zużycie, takie jak stopnie, poręcze czy balustrady.
 3. Naprawy i konserwacja: Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, takie jak pęknięcia czy uszkodzenia, podjęcie odpowiednich działań naprawczych jest kluczowe. Przyjrzyj się również stanowi elementów tarasu, które wymagają konserwacji, takich jak bejcowanie lub lakierowanie.

Regularne czyszczenie tarasu drewnianego

Regularne czyszczenie jest niezbędne do utrzymania tarasu drewnianego w doskonałej kondycji, poniżej omówimy proces czyszczenia tarasu drewnianego krok po kroku.

 1. Usuwanie zanieczyszczeń: Przed przystąpieniem do czyszczenia usuń z tarasu wszystkie przedmioty i zanieczyszczenia, takie jak liście, gałęzie czy kurz.
 2. Delikatne oczyszczanie: Użyj miękkiej szczotki lub miotełki, aby delikatnie oczyścić powierzchnię tarasu drewnianego. Możesz również skorzystać z odkurzacza z miękkim końcem, aby usunąć pył i brud z trudno dostępnych miejsc.
 3. Mycie wodą i łagodnym detergentem: Przemyj taras drewniany wodą i łagodnym detergentem. Możesz użyć specjalnego detergentu do drewna lub zwykłego mydła. Unikaj jednak stosowania silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić drewno.
 4. Spłukiwanie: Dokładnie spłucz taras wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości detergentu. Upewnij się, że nie pozostaje żadna nadmierna ilość wody na powierzchni tarasu. Możesz użyć do tego myjki ciśnieniowej tylko pamiętaj o dostosowaniu odległości i ciśnienia. Strumień  wody nie może być zbyt ostry

Konserwacja drewna tarasu

Konserwacja drewna tarasu jest niezwykle ważna, aby zapewnić mu ochronę przed czynnikami atmosferycznymi i utrzymać jego piękny wygląd. Sprawdź kluczowe czynności związane z konserwacją drewna tarasu.

 1. Inspekcja regularna: Regularnie sprawdzaj taras drewniany pod kątem uszkodzeń, takich jak pęknięcia, rozwarstwienie, zgnilizna czy odpryski. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, jak najszybciej podjęcie odpowiednich działań naprawczych.
 2. Lakierowanie lub olejowanie: Aby chronić drewno tarasu przed wilgocią, promieniowaniem UV i ścieraniem, zastosuj odpowiedni lakier lub olej do drewna. Wybierz produkt, który jest przeznaczony specjalnie do tarasów drewnianych i zastosuj go zgodnie z instrukcjami producenta.
 3. Barwienie lub bejcowanie: Jeśli chcesz zmienić kolor drewna tarasu lub przywrócić jego pierwotny wygląd, możesz zdecydować się na barwienie lub bejcowanie. Wybierz produkt, który jest przeznaczony do stosowania na tarasach drewnianych i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.
 4. Zabezpieczanie elementów narażonych na zużycie: Elementy tarasu, które są szczególnie narażone na zużycie, takie jak stopnie, poręcze czy balustrady, mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia. Użyj specjalistycznego produktu do zabezpieczania drewna przed wilgocią, szkodnikami i innymi czynnikami, które mogą spowodować ich uszkodzenie.

Zapobieganie uszkodzeniom tarasu drewnianego

Aby utrzymać taras drewniany w jak najlepszym stanie, istotne jest podejmowanie środków zapobiegawczych, przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące zapobiegania uszkodzeniom tarasu drewnianego.

 1. Ograniczanie narażenia na wilgoć: Stosuj maty pod doniczki lub inne przedmioty, które mogą skraplać wodę i powodować nadmierną wilgoć na powierzchni tarasu. Unikaj także stawiania na tarasie mokrych przedmiotów, które mogą powodować zaleganie wody i uszkodzenia drewna.
 2. Używanie podkładek i ochrony: Pod meblami i innymi przedmiotami, które stawiamy na tarasie drewnianym, stosuj podkładki lub gumowe nóżki, które pomogą zminimalizować ścieranie i powstawanie zarysowań.
 3. Regularne przycinanie roślinności: Jeśli na tarasie rosną rośliny, regularnie przycinaj je tak, aby nie przylegały bezpośrednio do drewna. Roślinność może przyczynić się do nadmiernego zacienienia, zwiększonej wilgotności i zniszczeń drewna.
 4. Ochrona przed promieniowaniem UV: Unikaj wystawiania tarasu drewnianego na bezpośrednie działanie intensywnego promieniowania słonecznego. Promieniowanie UV może powodować blaknięcie i wysuszenie drewna. Zainstaluj markizy, daszki czy żagle, które zapewnią cień i ochronę przed słońcem.

Zimowa pielęgnacja tarasu drewnianego

Przed nadejściem zimy należy podjąć dodatkowe działania w celu ochrony tarasu drewnianego przed mrozem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Przedstawiamy wskazówki dotyczące zimowej pielęgnacji tarasu drewnianego.

 1. Usunięcie zalegającego śniegu: Regularnie usuwaj zalegający śnieg z tarasu, aby uniknąć jego nagromadzenia i zbyt długiego kontaktu z drewnem.
 2. Zabezpieczenie przed solą i chemikaliami: Jeśli używasz soli lub chemikaliów do odśnieżania, starannie zabezpiecz drewno przed ich bezpośrednim kontaktem. Solne i chemiczne substancje mogą powodować uszkodzenia powierzchni drewna. Zastosuj ochronne mata lub specjalne płyny zabezpieczające, które chronią drewno przed działaniem soli i chemikaliów.
 3. Przechowywanie mebli: Jeśli masz meble ogrodowe na tarasie, przenieś je do wewnętrznej przestrzeni lub zakryj specjalnym pokrowcem, aby chronić je przed zimowymi warunkami atmosferycznymi.

Regularne przeglądy i konserwacja

Niezależnie od sezonu, zaleca się regularne przeglądy tarasu drewnianego oraz wykonywanie przeglądów i konserwacji tarasu drewnianego zależnie od potrzeb.

 1. Przegląd stanu tarasu: Regularnie monitoruj stan tarasu drewnianego, szukając oznak uszkodzeń, zużycia lub innych problemów. Zidentyfikowanie i naprawa drobnych problemów na wczesnym etapie zapobiegnie poważniejszym uszkodzeniom.
 2. Konserwacja drewna: Regularnie konserwuj drewno tarasu, stosując odpowiednie produkty i techniki. Lakierowanie, olejowanie, barwienie lub bejcowanie to niektóre z działań, które można podjąć w celu ochrony drewna i zachowania jego piękna.

Podsumowanie

Odpowiednia pielęgnacja tarasu drewnianego jest kluczowa dla jego trwałości, estetyki i funkcjonalności. Regularne czyszczenie, konserwacja drewna, zapobieganie uszkodzeniom oraz zimowa pielęgnacja to niektóre z istotnych kroków, które należy podjąć. Pamiętaj, że każdy taras drewniany jest inny i może wymagać specyficznych działań pielęgnacyjnych, dostosowanych do rodzaju drewna i warunków atmosferycznych. Przestrzeganie podanych wskazówek pomoże zachować taras w doskonałym stanie przez wiele lat i cieszyć się jego pięknem i funkcjonalnością. Nie zapomnij również regularnie monitorować stanu tarasu i podejmować konserwację, gdy jest to potrzebne, aby zapewnić jego długotrwałą użyteczność.